MENU
222 313 010
Volejte Po–Pá 9:00–18:00
10. Října 2018

Jak reportér iDnes testoval vodní zážitky

Reportér iDNES.tv Matěj Smlsal si vyzkoušel moderní vodní sporty, díky kterým můžete za pomocí vodních trysek létat nad vodní hladinou jako James Bond nebo Ironman. U Flyboardu a Hoverboardu ukázal talent, u Jetpacku křičel o pomoc.

S instruktory a všemi tryskovými stroji se Matěj potkal kousek za Prahou, kde jsou na Vltavě super podmínky na tyhle vodní radovánky. Domluvili se, že začne lehčím Flyboardem a pak bude létat na Hoverboardu. To nejtěžší - Jetpack - si nechal na konec. Těšil se, jak si zalétá jako James Bond ve filmu Thunderball. Akorát místo vzduchu ho bude pohánět voda.

Na Flyboardu je člověk ukotven v botách, které jsou součástí zařízení, do něhož je připojená hadice s vodou. Po stranách jsou vodní trysky, kterými se žena voda ze skútru, který zastává funkci čerpadla.

„My tě připoutáme hadicí ke skútru, skočíš si do vody, potom tě odtáhnu přibližně do půlky řeky, a až ti řeknu, budeš si dávat nohy pod sebe,“ popisuje mu instruktor Honza.

„Celé je to založené na tom, že boty mají dvě trysky - jednu vlevo a druhou vpravo. Celý výkon skútru čerpá vodu do hadice, kterou pak proudí voda do bot. A ty stojíš na proudu vody, který vychází z bot právě těmi tryskami,“ vysvětluje dál Honza.

Potom se Matěj odhodlal a skočil do vody. Před studenou vodou ho chránil slušivý neoprén, vesta a helma. Díky proudící vodě se pomalu zvedá nad hladinu. Vydržel tam několik sekund a šup zpátky do vody. Ze břehu ho velmi hlasitě podporovali a bedlivě sledovali, jak mu to jde.

Mezitím Matěj mnohokrát zahučel do vody. Jednou dokonce vypadal, jako by tančil Labutí jezero. Hodil si několik placáků a křičením nešetřil. Hlavně, když se ocitl několik metrů nad hladinou. „Pustím tě jen do výšky, ve které se budeš cítit bezpečně. Když ti to ale půjde, nemám problém vytáhnout tě třeba do devíti metrů,“ říká mu Honza.

Hoverboard je jako 3D snowboard

Po chvíli odpočinku se jal zkusit další vodní sport - Hoverboard . Prkno je podobné snowboardu a je na něj opět připojená hadice, kterou proudí ze skútru voda.

„Vlezeš si do vody, prkno si vezmeš do ruky, nejdřív si nasadíš jednu nohu, já ti dám trošičku plynu a poté, co se rozjedeš, budeš do šlapky zasouvat druhou nohu. Tím tlakem se dostaneš na hladinu, kde je pocit opravdu hodně podobný, jako když jezdíš na wakeboardu nebo na snowboardu,“ líčí mu Honza.

Oproti snowboardu je tu ale rozdíl. „Nemusíš jezdit jen ve 2D čistě po vodě. Když trošičku zvedneš špičku, dostaneš se do vzduchu, tím pádem to tomu přidává třetí rozměr, ten větší adrenalin, že můžeš lítat vzduchem,“ říká instruktor.

Nakonec se Matějovi podařilo několikrát do vzduchu vyletět, samozřejmě nechyběl pořádný vřískot. Oproti Flyboardu, kdy se stojí na obou nohou kolmo k hladině, je člověk nakloněný na jednu stranu a tak má pocit, že musí okamžitě spadnout.

„Může se ti stát, že to prkno ohneš moc, vyletíš hodně do vzduchu. Pak se dělá záchranný manévr, že z toho jednoduše vyskočíš, prkno spadne do vody a celý start se opakuje. Ale budeš na vodě, takže se v podstatě není čeho bát,“ uklidňuje Matěje Honza.

Prkno nakonec ohnul moc, ale na záchranný manévr si očividně nevzpomněl. Takže z něj nevyskočil, ale spolu s prknem letěl dolů. Naštěstí se mu nic nestalo a dokonce se mu podařilo řízeně létat nahoru a dolů a elegantně jezdit po hladině, jako by to dělal roky.

Pomoc - Jetpack!

Jestliže Flyboard a Hoverboard dokázal určitým způsobem Matěj osedlat, nedá se to samé říct o Jetpacku . „Z té trojice vodních sportů je nejobtížnější. Na rozdíl od předchozích dvou se ovládá primárně rukama, a to pomocí dvou páček,“ popisuje instruktor Honza.

Ještě nic netušící Matěj si nechal nasadit na záda tryskový batoh, rukama se chytl pravé i levé páky a čekal, až ho hodí do vody. Pak ho skútr dovezl do půlky řeky a šou mohla začít. První pokus nebyl úspěšný, bohužel. Stejně tak ani druhý, třetí, pátý, desátý... mno :) „Počkej! Pomoc! Počkej!“ řval na Honzu, který řídil skútr. Sice už měl tou dobou vypito půl Vltavy, ale křičet mu ještě šlo. Místo toho, aby se dostával nad hladinu, končil pořád po ní.

„Já se bojím, že se utopím,“ říká a přemýšlí, že to vzdá. Nakonec se ještě pokusí. Stále ale nedokáže koordinovat páky, které určují směr letu. Nakonec se mu podařilo na chvíli vylétnout, ale do nijak závratné výšky. Ale i to se počítá. A po tomto úspěchu se vyčerpaný nechává dotáhnout na břeh.

Asi je jasné, že z trojice vodních sportů, které si Matěj vyzkoušel, ho nejvíce bavil Flyboard a pak Hoverboard. Zvládne to totiž i člověk, který na tom v životě nestál. U Jetpacku je důležité, aby člověk dokázal zkoordinovat pohyby a nebál se zůstat pár sekund hlavou pod vodou. Pak to stojí opravdu za to! :)

Zdroj: xman.idnes.cz

Všechny vodní zážitky, které Matěj zkoušel: Flyboarding , Flyboarding pro dva , Hoverboard , Jetpack

Přečtěte si také

14. Února 2019
Jak Roman Vojtek skočil z televizní věže

Sezóna na bungee jumping sice začíná až na jaře, ale nám se nechtělo čekat a potřebovali jsme zažít nějaký pořádný adrenalin ještě teď v zimě. Tentokrát s sebou Karel vzal herce a moderátora Romana Vojtka, který se na jeden den stal obětí dalšího dílu seriálu Kašákovy extrémy.

13. Února 2019
Zážitkové tipy na valentýnské dárky

Ať už patříte mezi příznivce oslav svátku sv. Valentýna nebo ne, přinášíme pár tipů na zážitky, kterými zaručeně potěšíte své blízké klidně kdykoli během roku. Ne proto, že vám to říká datum v kalendáři, ale protože chcete. :)

99 %
Máme profi tým.
A 99 % zákazníků to
oceňuje – podívejte se
na heureka.cz.

Co si o nás myslí

Vše umíme pojistit

Jeden nikdy neví. Máme
nejvyšší úrazové pojištění
z nabídky zážitkových
agentur.
Sitemap © 2008 — 2019